12
ŘIJ 2020
Zubní výplně, neboli plomby, jsou obecně materiály, kterými zubní lékař doplňuje zub do jeho původního tvaru poté, co byla jeho část destruovaná nejčastěji kazem nebo úrazem. V zásadě existují dva základní materiály používané pro zhotovení dlouhodobě stálých výplní a to amalgám (černá plomba) a fotokompozitní materiál (bílá plomba). Oba materiály mají své výhodné, ale i nevýhodné vlastnosti.
Fotokompozitní materiály jsou plastické pryskyřičné hmoty smíchané se skelnými částicemi a tuhnou po osvícení modrým světlem. Fotokompozita se vyrábí ve všech odstínech zdravých zubů a lze s jejich pomocí přesně napodobit původní barvu zubu a docílit maximálně estetického výsledku. Mají tedy nezastupitelnou úlohu při opravách a rekonstrukcích předních zubů. Výhodnou vlastností fotokompozit proti amalgámu je vazba těchto materiálů ke zbývajícímu zubu a tím i lepší přenos žvýkacích sil na původní zub. Výrazně se tak snižuje riziko jeho rozlomení oproti stejnému zubu s amalgámovou výplní.
Moderní kompozita jsou vysoce odolná, barevně stálá a jsou vhodná i k ošetření zadních zubů. Další výhodou je šetrnost ke zdravé části zubu díky odolnosti fotokompozita v tenké vrstvě díky čemuž není nutné odstraňovat zdravý zub na úkor výplně jako je tomu u amalgámu. Bílé výplně jsou naprosto inertní (neškodné) a neuvolňují žádné látky, jako se uvolňuje například rtuť a jiné kovy z nekvalitně zhotovených amalgámů. Podmínkou pro správné zhotovení výplně z kompozita je vrstvení (stratifikace) po malých vrstvičkách, což je technicky a časové náročné. Nevýhodou je tedy doba zhotovení, která se pohybuje od cca 45 – 90 minut dle rozsahu výplně. Pokud je bílá – kompozitní výplň zhotovena dle daných postupů (např. použití kofferdamu) a pacient dodržuje zásady správné zubní hygieny, její životnost může být třicet i více let.