Zubní péče - Paradontologie

Paradontologie

Parodontologie je obor, zabývající se onemocněním podpůrných tkání zubu (dáseň, sliznice, kost). Nejčasnějšími parodontologickými onemocněními, se kterými se v parodontologii setkáváme, jsou zánět dásní a paradentóza.

Zánět dásní

Zánět dásní (odborně gingivitida) je jedno z nejčastějších zánětlivých onemocněních vůbec. Vzniká díky dlouhodobému hromadění zubního plaku a kamene u krčků zubů a v mezizubních prostorech, kde se plak dostává do kontaktu s dásní.  Organismus na plak zareaguje obranou reakcí, a to zánětem dásně. Ten se projeví zarudnutím a otokem dásně, častým krvácením z dásní při čištění zubů a prohlubováním žlábků kolem zubů.

Zánětem dásní trpí až 90% populace; paradentózou až 80% populace nad 50 let

Co způsobuje zánět dásní?

Nejčastější a hlavní příčinou tohoto onemocnění je špatná ústní hygiena.  Zánět dásní lze vyléčit jedině správnou technikou čištění zubů kvalitními pomůckami dentální hygieny, a to včetně mezizubních kartáčků. S výběrem pomůcek dentální hygieny, s nácvikem techniky čištění zubů a s odstraněním zubního kamenem, pacientům pomáhá dentální hygienistka. 

Paradentóza

Pokud se zánět dásní dlouhodobě neléčí, přestoupí zánět do hloubky, kde začne resorbovat kost a vazy, na kterých jsou zuby přichyceny. Stav, při kterém již dochází k úbytku kosti, se nazývá parodontóza (odborně parodintitis). Prvním stupněm paradentózy je zánět dásně, který se postupně zhoršuje. Prohlubují se dásňové žlábky mezi zubem a dásní, později se vytváří parodontální kapsy, obnažují se krčky zubů a dásně i kost ustupují. V pokročilé fázi se zuby začínají viklat. Může být přítomen i značný zápach z úst. Výsledkem je postupná ztráta zubů.  Parodontóza je nenápadné onemocnění, které je primárně nebolestivé, proto se pacienti obracejí na stomatologa až v pokročilé fázi onemocnění, kdy již není možnost zuby zachránit.

Paradentóze vždy předchází zánět dásní, který se může projevovat krvácením při čištění zubů

Lze paradentózu zcela vyléčit?

U paradentózy je hlavní příčinou nedostatečná ústní hygiena, stejně jako u zánětu dásní.  Kost, která již byla zničena, se nedá nahradit! Terapie u paradentózy spočívá v odstranění nánosů plaku a zubního kamene z prostor nad i pod dásní a perfektní ústní hygieně. Jedině sám pacient svou perfektní dentální hygienou může postup tohoto onemocnění zastavit. Je-li potřeba, mohou se později využít chirurgické a regenerativní techniky. Pacienti s dobrou ústní hygienou, kteří pravidelně navštěvující preventivní prohlídky a dentální hygienu, se nemusíme tohoto onemocnění obávat.

Zánět u pokročilé paradentózy se může spolupodílet i na vzniku infarktu myokardu, mozkové mrtvice či předčasných porodech.