Zubní péče - dentální hygiena

Dentální hygiena

Služby dentální hygieny dočasně nenabízíme, děkujeme za pochopení.

Dentální hygiena je podoborem zubního lékařství, jehož hlavním cílem je prevence zubního kazu a onemocnění dásní. Hlavní úkolem dentální hygieny je naučit pacienty správné technice čištění zubů. Dentální hygienistka dále ze zubů odstraňuje veškeré povlaky, včetně zubního kamene. Dentální hygienu by měli pacienti absolvovat v rámci preventivních prohlídek u zubního lékaře minimálně jednou ročně. Ošetření dentální hygienistkou není bohužel hrazeno zdravotními pojišťovnami, avšak preventivní péče dentální hygieny je vždy mnoho násobně levnější než léčení následků kazu, zánětu dásní a paradentózy. Hlavním mottem dentální hygieny je: “Čistý zub se nezkazí!! “.

Dentální hygiena je nezbytnou součástí pravidelné péče o chrup.

Průběh ošetření dentální hygienistkou

Na první návštěvě, vstupním vyšetření, dentální hygienistka pečlivě pacienta vyšetří a stanoví léčebný plán. Následuje individuální výběr čistících pomůcek, včetně výběru správných velikostí mezizubních kartáčků a praktická instruktáž dentální hygieny. První návštěva je zakončena odstraněním nánosu plaku zubního kamene a leštěním zubů depurační pastou.  Přibližně po 14-ti dnech následuje kontrola hygienických návyků pacienta společně s pískováním metodou air-flow. U pacientů s parodontitidou (paradentózou) po první návštěvě následují dvě až tři další návštěvy, během kterých jsou očištěny paradontalní kapsy (prostory kolem zubu pod dásní), kde se také ukládá zubní plak a kámen, způsobující ústup kosti společně dásní.

Výkony dentální hygieny:

  • odstranění pigmentů a povlaků (čaj, káva, kouření) metodou air-flow
  • nácvik správné techniky čištění zubů
  • individuální výběr pomůcek potřebných pro správnou zubní hygienu (kartáček, mezizubní kartáčky, floss atd)
  • odstranění citlivosti zubů lakováním krčků desenzibilizačním lakem
  • domácí bělení zubů pomocí gelu aplikovaného do individuálních folií
  • fluoridace zubů u dětí
  • pečetění zubů (prevence kazu kousacích plošek u dětí)
  • odstraňování zubního kamene (nad i pod dásní), což pomáhá léčit paradentózu
  • motivace děti k orálnímu zdraví hravou formou (barvení plaku atd.)

AIR-FLOW (pískování)

Air-flow, neboli pískování, je profesionální čištění a leštění zubů, kterým se z povrchu zubů odstraňují různé pigmenty a zabarvení způsobená např. kouřením, konzumací kávy, čaje, červeného vína apod. Princip pískování je založen na proudu jemného abrazivního prášku, tryskaného společně se vzduchem a vodou. Výsledkem pískování je zářivý úsměv společně s pocitem perfektně čistých zubů. Tento zákrok je zcela bezbolestný a standardně se provádí např. před bělením zubů nebo fluoridací.