Zubní péče - protetika

Protetika

Protetická stomatologie je zubní obor, zabývající se náhradou chybějících zubů, jejich částí nebo úpravou tvaru, postavení a barvy zubů. Jako náhrady se používají snímatelné nebo fixní náhrady a to především korunky, fixní můstky a snímatelní náhrady neboli zubní protézy.

Korunky a můstky

Korunka je protetický výrobek, který vytváří kolem nabroušeného zubu plášť a doplňuje ho tak do jeho přirozeného tvaru. Můstek je náhrada tvořená dvěma korunkami, které jsou spojené mezičlenem ve tvaru zubu. Nejčastější indikací pro zhotovení korunky je rozsáhlé destrukce tvrdých zubních tkání zubním kazem, kdy chybějící část zubu již nelze nahradit výplní. Druhou nejčastější indikací pro korunky jsou zuby po ošetření kořenových kanálků.  Můstky zhotovujeme, pokud chceme nahradit ztracený zub a mezera je ohraničena z každé strany využitelným zubem.

Z čeho se korunky mohou vyrobit?

Materiálem volby (nejideálnější z hlediska vlastností) je keramika. Tento materiál se svými vlastnostmi a pevností přibližuje vlastnostmi sklovině. Celokeramické korunky jsou esteticky nerozeznatelné od vlastních zubů. Alternativním materiálem je kombinace keramiky a kovu, tzv. metalokeramika.  Korunky z metalokeramiky nedosahují estetické dokonalosti celokeramiky a používají se především při ošetřování zadních zubů.  Další nevýhodou použití kovu je jeho sporná biokompatibilita a jeho horší vazba na keramiku, která se projevuje jejím odštipováním od kovu. Jako provizorní materiály lze použít plasty.

Keramika má výborné estetické i mechanické vlastnosti a je tak nejlepším materiálem pro zhotovení korunek.

Keramické estetické fasety

Fasety jsou tenké celokeramické protetické výrobky, kterými překrýváme přední plošky zubů v estetické zóně chrupu. Díky fasetám můžeme esteticky a šetrně krýt nedostatky, jako jsou diskordance skloviny a nevyhovující barva, tvar, postavení či sklon zubů. Pomocí faset lze také uzavřít mezery mezi zuby. Fasety vrátí zubům mladistvý vzhled, který v průběhu let ztratily. Tento druh ošetření je založen na minimálním zásahu do struktury zubu. Výsledná tloušťka keramiky se pohybuje od 0,3 do 0,5 mm.  Keramika má velmi podobné estetické vlastnosti jako zubní sklovina, od které je téměř nerozeznatelná a zároveň má také skvělé mechanické vlastnosti. Ne každý zub je vhodný pro fasety. Například zuby s rozsáhlými výplněmi nebo nedostatkem skloviny se musí ošetřit korunkou, která je alternativou faset v těchto případech.

Získejte zářivý úsměv díky fasetám! Kontaktujte nás!